Powrót do listy filmów
fpff2023

Film

6.3
60 ocen
2 godz. 21 min.
produkcja: Polska
reżyseria: Agnieszka Holland    scenariusz: Andrea Serdaru-Barbul
premiera: 10 lutego 2019 (Polska)

Oceny dziennikarzy

Średnia ocena 7.4
  • Alicja Olkowska

    Porządnie zrobiony film z dopracowanymi zdjęciami, świetną muzyką i dobrym aktorstwem. I tyle. Chyba jednak reżyserka za szybko „prześlizgnęła” się przez najmocniejszy wątek, czyli wielki głód na Ukrainie. Zaś budowanie akcji w Londynie i Moskwie ciągnęło się w nieskończoność i było zwyczajnie nudne. Oczekiwałam więcej.
  • Łukasz Rudziński

    Bardzo efektowne kadry (świetna praca kamer, zabawa kolorem), bardzo dobre aktorstwo międzynarodowej obsady, wartka akcja, ukazująca przerażający głód w międzywojennej Ukrainie oczami brytyjskiego korespondenta, wreszcie bardzo dobra, pozbawiona patosu reżyseria Agnieszki Holland. Typowo hollywoodzka opowieść, zrobiona z rozmachem i polotem. Szkoda, że tak mało w niej polskich aktorów, chociaż ci, którzy się w niej znaleźli, grają bardzo dobrze. Jeden z kandydatów do Złotych Lwów.
  • Marta Apanowicz

    Czy warto być uczciwym? Czy warto mówić prawdę i ponosić wszystkie związane z tym konsekwencje? Choć Holland przenosi nas do lat 30. ubiegłego wieku, opowiedziana historia (oparta na faktach zresztą) jest jak najbardziej na czasie. I warto odpowiedzieć sobie na te pytania. Świetna gra aktorska, wspaniałe zdjęcia i współgrająca muzyka. Warto zobaczyć.
  • Tomasz Zacharczuk

    Na przemian porywający, przerażający i intrygujący, w którym Holland w mądry i wyważony sposób opowiada o totalitaryzmie, Wielkim Głodzie oraz istocie dziennikarstwa. Znakomita praca kamery, nienaganne aktorstwo i świetnie oddająca klimat epoki scenografia. Film historyczny, który opisuje jednak wiele współczesnych zjawisk w zakresie polityki i mediów. Znajdzie się na pewno w czołówce walki o najważniejsze nagrody w Gdyni. Ważne kino, które świetnie się ogląda.
  • Jarosław Kowal

    Holland ponownie w wysokiej formie, tym razem w historii z jednej przypominającej jej wczesne filmy (chociażby zupełnie inne, ale równie dramatyczne zmagania młodego mężczyzny w "Europa, Europa"), z drugiej bardzo hollywoodzkiej, skrojonej niemalże pod nagrody na festiwalach. W konsekwencji "Obywatela Jonesa" ogląda się bardzo dobrze, momentami jest przejmujący i potrafi podnieść napięcie, ale do pewnego stopnia jest także filmem bardzo bezpiecznym.

Opis filmu

Młody dziennikarz Gareth Jones przymierza się do wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Wybiera się do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Poznaje tam brytyjską dziennikarkę Adę Brooks, dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru, którą po powrocie do Londynu opisuje. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod presją Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek Gareth nie ustaje w walce o prawdę. Odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem.

Obsada

James Norton, Vanessa Kirby, Peter Sarsgaard, Joseph Mawle, Kenneth Cranham, Krzysztof Pieczyński, Michalina Olszańska, Beata Poźniak-Daniels

Opinie (9) 2 zablokowane

  • Indiana Jones ??? (2)

    Film trwa 2 godziny 21 minut...
    Czy ludzie wytrwają na tak nudnym temacie ???
    Kolejny przykład filmu zrobionego ...no właśnie ...dla kogo ???
    No i pytanie - Czy ten film by powstał bez państwowego dofinansowania ?
    Dlaczego reżyser i wytwórnia nie inwestuje sama swoich pieniędzy w produkcję ?
    Zapewniam że gdyby odebrać dofinansowanie , połowa filmów pani Holland by nie powstała...
    Zapewniam że większość gniotów by nie powstała...Co jest dobra dla widza.

    • 23 60

    • jakiś zaburzony jesteś...?

      to samo klepanie pod każdym filmem, no i znaków zapytania tak dużo...

      • 12 2

    • Hhahahaha, właśnie oceniłem za najciekawiej zapowiadający się tytuł festiwalu. ;)

      • 4 2

  • A.Holland , tylko on rozumie o co jej chodzi

    zawodzenie i nic więcej

    • 17 31

  • mądry, głęboki, przejmujący i trzymający w napięciu

    Tylko ktoś komu w kinie potrzebna jest rozrywka do rozpuku może mieć o tym filmie opinię tak krytyczną jak te powyżej. Choć raczej wyczuwam polityczny hejt na p. Holland. Systematyczny, programowy.

    • 36 10

  • Bardzo ważny

    Cudowne kino . ...jak opisywać świat jak

    • 11 8

  • Fenomenalny film

    Ten film to arcydzieło. Genialne kadry, wstrząsająca, prawdziwa opowieść o dziennikarzu, który walczył o prawdę. Sceny głodu na Ukrainie i sowiecki mechanizm władzy pozostają w pamięci i budzą sumienie. Postać Garetha Jonesa pokazana bez patosu, pociągająca bezkompromisowością jego postawy. Warto zobaczyć na dużym ekranie!

    • 13 2

  • Przejmujący, poruszający, przygnębiający.
    Niezwykle sugestywny obraz ukazujący starcie dwóch postaw: altruizm, dążenie do prawdy i przyzwoitość w postępowaniu kontra cynizm władzy i dążenie do sukcesu za wszelką cenę, nawet kosztem kłamstw i cudzej śmierci.
    Holland i jej aktorzy osiągnęli taki efekt dzięki rozbudowanej opowieści i wyraźnie narysowanym postaciom, a nie poprzez epatowanie tragedią Wielkiego Głodu.
    Według mnie to duże osiągnięcie i znak dojrzałości twórców.
    Tragedia ukraińskich rolników jest pokazana oszczędnie, ale tych kilka scen ma w sobie wielką moc. Jest w nich całe spektrum nieszczęścia, którym był Wielki Głód.
    Wyszłam z kina wprost skostniała.
    Świetne kino. Prawdziwe.
    Co zrobić z taką wiedzą?

    • 10 2

  • Film jest bardzo dobry.
    Ma stosunkowo niskie oceny, gdyż nie jest banalnym prostym filmem dla mas.
    Niesamowita historia, dobra gra aktorska.

    • 11 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

+ dodaj zdjęcie

Zdjęcia